Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yağmur yağarken deprem olur mu

  1 ziyaretçi

  yağmur yağarken deprem olur mu Ne90'dan bulabilirsiniz

  Yağmurun yağdığı yerde büyük deprem olmaz!

  yağmur deprem ilişkisi

  Deprem ile Sıcaklık ve Yağmurun İlişkisi Var Mıdır?

  Deprem ile Sıcaklık ve Yağmurun İlişkisi Var Mıdır?

  Ülkemizde önceki yıllarda belirli aylarda bir kez ufak şiddetli deprem olurdu. Fakat son zamanlarda o kadar sık deprem olmaya başladı ki neredeyse her akşam ajanslar açıldığında spikerin güne büyük şiddetli bir deprem ile başladığını görür olduk. Deprem sayısı giderek artarken vatandaşlar deprem üzerine araştırmalar yapmaya devam ediyor. Deprem ile sıcaklığın ve yağmurun bir ilişkisi var mı? Sorusu ile beraber yine Türkiye'deki fay hatları, fay hatlarını gösteren harita aramaları da yapılmaya devam ediyor.

  HARİTA ÜZERİNDEN FAY HATLARI HABERİ

  Sıcaklık ile Depremin İlişkisi Var

  Geçtiğimiz günlerde Sütçü deprem hakkında önemli açıklamalar yaptı ve yaptığı açıklamasında sıcaklık ile deprem arasındaki ilişkinin yüzde 100 olduğunu duyurarak 281 bin uydu görüntüsü üzerinden araştırmaların yapıldığı bu araştırmalar neticesinde sıcaklık ile deprem ilişkisinin yüzde 100 olduğunu öğrendiklerini belirtti.Buna göre Sütçü hava basıncının depreme etki ettiği şu andaki verilere bakıldığında kar ya da yağmurun yağdığı her hangi bir noktada 7 şiddetinde bir depreme rastlanmadığını belirtti.

  Yani yağmur ile karın yağdığı bölgelerde büyük depremlerin olmadığı ancak küçük depremlerin olduğunun görüldüğü vurgulanmış oldu. Fakat bilim bu konuda da zıt düşmeye farklı açıklamalar yapmaya devam ederken bir yandan pek çok kişide yağmur ile kar sularının fay hatlarına ulaşması durumunda toprakların kayganlaşacağı ve depremi artırabileceğini de ön görmektedir.

  Yazı kaynağı : www.isinolsa.com

  Prof. Dr. Üşümezsoy'dan Çok Çarpıcı Deprem ve Yağmur İlişkisi Tespiti

  Prof. Dr. Üşümezsoy'dan Çok Çarpıcı Deprem ve Yağmur İlişkisi Tespiti

  Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, İzmir'de meydana gelen 4,3 büyüklüğündeki depremi son yağışların etkilemediğini ifade ederek, "Ama yer altı suları fay kırıklarına dolarsa fay hatları kayganlaşır ve yeni depremler oluşabilir" dedi.

  Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, meydana gelen 4,3 büyüklüğündeki depremi yorumladı. Üşümezsoy, son depremle ilgili, " Menemen'de oluşan deprem, geçen yıl Midilli ve Foça ve Akhisar'da oluşan depremlerin merkezinde yer almaktadır. Bir başka ifadeyle; İzmir, Foça, Manisa Akhisar depremlerinin fay sisteminin orta kesiminde yer almaktadır. Bu fayın doğuya uzanımı, Spil Dağı'nın kuzeyinden geçerek, Salihli ve Turgutlu'ya giden fay hattına dönüşmektedir" dedi.

  Üşümezsoy, yağmurların depreme etki etmesiyle ilgili de çok çarpıcı bir tespit yaptı. Üşümezsoy, Menemen'deki depreme yağmurların etkisi olmadığını belirtti. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, "Ama yer altı suları fay kırıklarına dolarsa fay hatları kayganlaşır ve yeni depremler oluşabilir" diyerek şöyle devam etti:

  "En basit olayla şöyle anlatmalıyız bu durumu; makaslama ve normal kuvvet mücadelesi var. Fayın kırılmasına sebep olan olay, makaslama kuvvetinin önüne geçmesi. Makaslama kuvveti fayı kırıyor; ama normal kuvvet etkisini düşürüyor. Sürtünme katsayısını düşürüyor." - İZMİR

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap