Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ya oldugun gibi ol yada oldugun gibi görün kimin sözü

  1 ziyaretçi

  ya oldugun gibi ol yada oldugun gibi görün kimin sözü Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ya Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Ya Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Ya Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol, insanların olduğundan farklı görünmelerinin, riyakârlığa ve ikiyüzlülüğe sebep olacağı anlamını taşıyan bir atasözüdür.

   Ya Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   “İnsanlar hangi karaktere sahipseler, o şekilde gözüküp hareket etmelidir.”

   Her insanın karakteri, kişiliği, eğitim seviyesi, gelir durumu, hal ve hareketleri farklıdır. İnsan ne ise, o şekilde görünmelidir. Kendini olduğundan farklı göstermek, ancak aciz insanların yapabileceği bir şeydir. Dürüst insanlar, kendilerini olduğundan daha üstün göstermeye çalışmazlar.

   Olduğundan farklı veya üstün görünmeye çalışmak, insanları aldatmak demektir. Bu da ikiyüzlülüğü ve riyakârlığı doğurur. İnsanlar, etrafına olduğundan farklı görünmeye çalışan, devamlı övünen kişileri sevmezler. Doğru olan, karakteri neyi gerektiriyorsa o şekilde davranmaktır.

   Ya Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   - Ya Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol, başkalarına zenginmişsin gibi davranma. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  O sözler Mevlana'ya ait değilmiş

  O sözler Mevlana ya ait değilmiş #1

  İslam dünyasının en önemli düşünürlerinden biri olan Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye atfedilen ünlü 'Gel ne olursan ol yine gel' sözünün ünlü düşünüre ait olmadığı iddia edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurduğu Diyanet TV'de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Güngör'ün dile getirdiği iddia gündeme bomba gibi düştü.

  Güngör'ün büyük sansasyon yaratan iddiasına bilim dünyasından da şaşırtıcı bir destek geldi.

  Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç.Dr.Nuri Şimşekler, "Gel ne olursan ol yine gel' rubaisi 30 yıldır gündemde. Mevlana'nın şiir divanına dikte edilmiş ve kendisinin zannedilerek atfedilmiş bir beyittir. Ancak 1368 yılına ait en eski ve muteber Divan-ı Kebir'de bahsi geçen rubai yer almamaktadır. İlerleyen yıllarda bu sözler, rubai sıralamasında en sona, farklı karakterle yazılmıştır" dedi. Şimşekler, bahsi geçen sözün yapılan araştırmalar sonucunda Mevlana'dan 200 yıl önce Horasan Bölgesi'nde yaşamış olan din alimi ve sufi Ebu Said-i Ebul Hayr'a veya Efdalüddin Kaşani'ye ait olabileceğini belirterek, "Son yıllarda Mevlana'nın 7 öğüdü diye bilinen bir mesajı ortaya atılmıştır. Oysa 7 öğüdü yoktur." diye konuştu.

  İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden Mevlana Araştırmacısı Prof. Dr. Emine Yeniterzi ise, şunları söyledi: "Gel, ne olursan ol, yine gel' sözü Mevlana'ya atfedilir. Bu rubai, Mevlâna Müzesi'nde bulunan el yazması bir Divân-ı Kebir'in kabında kayıtlıdır. Diğer Divân-ı Kebir nüshalarında rastlanmadığı gibi, eserin içinde olmayıp da kapakta kayıtlı olmasından anlaşılacağı gibi; herhangi birisi tarafından oraya yazılmış, Mevlâna'ya ait olmayan bir şiirdir."

  Mevlana Araştırmaları Derneği Başkanı Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Adnan Karaismailoğlu da, "Nice insanlar gördüm üzarinde elbise yok gibi ya da ben lafı söyleneyene bakarım' şeklindeki sözler de Mevlana'ya ait değildir. Bunlar sonradan uydurulmuştur" dedi.

  Türk tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer, "Hz. Mevlana'ya ait olmayan birçok lakırdıya sosyal medya denilen makinelerde çok rastlanıyor" diyerek şöyle konuştu: "Ben Hazreti Pir'in bütün eserlerini okudum, hem de birkaç defa. O sözlerin hiçbiri ona ait değil. Meşhur 'Gel, ne olursan ol gel' diye tercüme edilen söz de onun değildir. Bunu rahmetli Şefik Can Hoca delilleriyle yazdı, kimsenin taktığı yok. O 'Ne kadar günahkâr olursanız olun Allah'ın rahmetinden ümidi kesmeyin' ayetinin dörtlük haline getirilmesidir."

  - 'Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok nice elbiseler gördüm içinde insan yok'

  -'Gel ne olursan ol yine gel'

  -'Bir lafa bakarım söz mü diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye'

  -'7 öğüdü olarak bilinen; cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol, .şefkat ve merhamette güneş gibi ol, başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, tevazu ve alçak gönüllülükle toprak gibi ol, hoşgörüde deniz gibi ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol...'

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yazı kaynağı : www.antoloji.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap