Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yeni doğan bebeklerde göz çapaklanması kadınlar kulübü

  1 ziyaretçi

  yeni doğan bebeklerde göz çapaklanması kadınlar kulübü Ne90'dan bulabilirsiniz

  Yenidoğan göz çapaklanması

  Çocuk Hastalıkları - yenidoğan göz çapaklanması :(Tecrubeli anneler yardım... | Kadınlar Kulübü - Kadın Sitesi

  Arkadaşlar bir bakın lütfen bebeklerde göz çapaklanması

  göz çapaklanması :((

  Çocuk Hastalıkları - yenidoğan göz çapaklanması :(Tecrubeli anneler yardım... | Page 2 | Kadınlar Kulübü - Kadın Sitesi

  Bebek Beslenmesi - bebeklerde goz capaklanmasi ve sulanmasi.. | Kadınlar Kulübü - Kadın Sitesi

  Bebek Beslenmesi - Bebeğimin gözü çapaklaniyor | Kadınlar Kulübü - Kadın Sitesi

  Bebeklerdeki göz çapaklanmasına anne sütü mucizesi! – Avrasya Hospital

  Bebekler o kadar hassastır ki, birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Doğdukları andan itibaren, birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan bebeklerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri de göz çapaklanmasıdır. Avrasya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr. Mehmet Ali Talay, bebeklerde rastlanılan çapaklanma problemini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

  Bebeklerin göz çapaklanması

  Bebeklerde sıklıkla görülen bir problem olan göz çapaklanması, gözyaşı kanallarındaki tıkanmadan meydana gelir.  Gözyaşının görevi, gözlerin göz çukurunda rahatlıkla hareket etmesini sağlamaktır. Gözyaşları bu görevini tamamladıktan sonra gözyaşı kanalları yardımıyla burnun içerisine akar. Bu süreçte bir tıkanıklık meydana geldirse çapaklanma ortaya çıkar. Bebeklerin göz kanalı çok küçük olduğu için sıklıkla tıkanması normal bir durumdur.

  Bu belirtiler çapaklanmaya işaret ediyor

  Bebeklerin gözü neden çapaklanır?

  Daha önce de belirttiğimiz gibi göz çapaklanmasının ana nedeni tıkanıklıktır. Ancak birçok başka sebep çapaklanma ile sonuçlanabilir. Bunlar;

  Ne zaman doktora gidilmeli?

  Eğer bebek hasta görünüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında;

  Bebeklerde göz çapağı nasıl geçer?

  Eğer bebeğiniz çapaklanma problemi yaşıyorsa öncelikle çapağı temizlemeniz gerekir. Bunun için pamuklu bir bezi ıslatarak bebeğinizin gözlerinizi nazikçe silebilirsiniz. Göz çapaklanmalarına iyi gelen diğer bir yöntem ise anne sütüdür. Mucize bir besin olan anne sütünü, doktorunuzun da izniyle bebeğinizin çapaklanana bölgelerine damlatabilirsiniz. Anne sütü antibiyotik bir etki yaratacağından, çapaklanma sorunun azalmasını sağlayacaktır. Anne sütünü temiz bir pamuk ya da bezle göz çevresine yedirerek, bebeğin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

  Gözyaşı kanallarının tıkalı olması durumunda çapaklanma devam edecektir. Bebeğinizin kanallarının tıkalı olduğunu ise göz pınarlarının altındaki kabartılardan anlayabilirsiniz.  Böyle bir problemle karşılaştığınızda ise masaj yöntemini deneyebilirsiniz. Ellerinizi sabunlu suyla yıkadıktan sonra parmak uçlarınızla gözden buruna doğru hafifçe dairesel hareketler yapın. Bu hareketi tek seferde 10 kere tekrarlayın ve günde 5 kez uygulayın. Tüm bunların dışında doktorunuzun vereceği antibiyotikli göz damlalarını ve merhemi düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

  Yazı kaynağı : www.avrasyahospital.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap