Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yeni kimlik kartlarındaki ciplerin içinde bulunan bilgileri yazalım

  1 ziyaretçi

  yeni kimlik kartlarındaki ciplerin içinde bulunan bilgileri yazalım Ne90'dan bulabilirsiniz

  Yeni Kimlik Kartlarının Tüm Özellikleri

  Yeni kimlik çipinde hangi bilgiler var? Yeni TC kimlik kartlarının çip bölümü hangi bilgileri içerir? Eski kimlikten farkı nedir?

  Yeni kimlik çipinde hangi bilgiler var? Yeni TC kimlik kartlarının çip bölümü hangi bilgileri içerir? Eski kimlikten farkı nedir?

  Yeni Kimlik Çipinde hangi bilgiler var? Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek çipli kimlik kartı, hızlı şekilde elde edilebiliyor. Online başvuru yapılan kimlik kartının özellikleri merak ediliyor. Yeni kimlik çipinde hangi bilgiler var? Eski kimlikten farkı nedir? Sorularının cevabı araştırılmaya başlandı. Yeni tc kimlik kartlarının çip bölümü hangi bilgileri içerir? Merak edilen detaylar haberimizde...

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı"na ilişkin yasal düzenlemenin 27 Ocak 2016'da yürürlüğe girdiği ve kimlik kartlarının 14 Mart 2016'da Kırıkkale'de dağıtımına başlandığı hatırlatıldı.

  Yeni kimlik kartlarıyla ilgili yürütülen çalışmalarda halen 10 ilde devam eden başvuru kabul ve dağıtım işlemleri, 2017'de tüm illeri kapsayacak şekilde genişletilecek.

  Yeni kimlik kartlarının dağıtımının başlamasıyla çipli kimlik sahibi vatandaşların bazı kamu kurumlarındaki işlemleri sırasında sorun yaşadığı, çözümü için istenen bilgilerin ise yeni kimlik kartlarının üzerinde yazdığı şekliyle düzenleneceği belirtildi.

  Bu kapsamda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, nüfus kayıt sisteminden yararlanan tüm kurumların vatandaşlardan istediği kimlik doğrulama bilgilerinin, yeni kimlik kartlarında yer alan verilere göre yapılmasını istedi.

  Nüfus cüzdanı ile çipli kimlik kartı üzerinde yer alan bilgilerdeki farklılıkların dikkate alınmadığı, kurumlar tarafından istenilen bilgi ve belgelerde sadece nüfus cüzdanına göre bilgi ve belge istendiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
  "Kimlik paylaşım sistemi hizmeti kullanan kurumların kendi uygulamalarında yeni kimlik kartına uygunluğu daha önce bildirilmiş olan çıktı parametrelerine göre değişiklikleri gerçekleştirmedikleri, bu nedenlerle kimlik kartı alan vatandaşların sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir.

  Gerekli hassasiyetin gösterilerek, istenilen bilgi ve belgelerin yeni kimlik kartları üzerindeki bilgileri dikkate alarak düzenlenmesi, kimlik paylaşım sistemine entegre çalışan uygulamalarda ülke genelinde yaygınlaştırmaya başlamadan önce gerekli değişikliklerin ivedilikle yapılması önem arz etmektedir."

  Kartta yok ama çipte var

  Yeni çipli kimlik kartları ile eski nüfus cüzdanları karşılaştırıldığında; "seri no, TC kimlik no, soyadı, adı, doğum tarihi, baba adı, ana adı" gibi bilgiler her iki kartta da yer alıyor.
  Yeni kimlik kartlarının boyutlarının küçük olması nedeniyle kart üzerine yazılmayıp, çipte bulunan bilgiler ise "önceki soyadı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, kayıtlı olduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no), veriliş nedeni, veriliş tarihi" şeklinde sıralanıyor.
  Nüfus cüzdanlarında bulunmayan, ancak yeni kimlik kartı üzerinde ve çipte "geçerlilik tarihi, uyruğu, cinsiyeti, biyometrik veri, ıslak imza" bilgileri de yer alıyor.

  "Cüzdanın verildiği yer" bilgisi ise yeni kimlik kartlarında bulunmuyor.

  Yazı kaynağı : www.superhaber.tv

  Yeni Kimlik Özellikleri, Çipinde Hangi Bilgiler Var?

  Yeni Kimlik Özellikleri, Çipinde Hangi Bilgiler Var?

  Bu yazımızda yeni kimliklerin özellikleri nelerdir ve çipinde hangi bilgiler var sorularının cevabını açıklayacağız. Ayrıca hayatımızda yer edinmiş bütün kimlik belgelerinin ortak özellikleri nelerdir sorusunun cevabını da okuyacaksınız. 

  Yeni Kimliklerin Özellikleri

  Yeni kimliklerin özelliklerini maddeler halinde hemen aşağıda sıraladık. Ancak maddeler halinde sıraladığımız bu özellikleri daha iyi anlamanız için aşağıda yer alan açıklamalarımızı da okumanız gereklidir.

  1- Bütün Kimlikler Kadın ve Erkekler İçin Tek Renklidir

  Daha önceden kullandığımız Nüfus Cüzdanları kadınlarda pembe renkli, erkeklerde ise mavi renkliydi (Not: Değiştirmeyen kişiler Nüfus Cüzdanlarını kullanmaya devam edebilir). Yeni kimliklerde ise kadın ve erkek için renk ayrımı yok. Bütün Vatandaşlar için turkuaz renklidir. 

  2- Çipinde Hangi Bilgiler Var?

  Yeni kimliklerin özelliklerinden en önemlisi üzerinde çip bulunmasıdır. Çipinde hangi bilgiler var soruna verilecek en güzel cevap kişiye ait bir çok kişisel bilgiyi depolayacak olmasıdır. Şahsın bütün nüfus bilgileri, sağlık kuruluşlarına gittiği bütün kayırları, aldığı bütün ilaç bilgileri, üzerine kayıtlı hatlar, tapu bilgileri, vergi borçları vs. Bu sebepten dolayı PİN şifrenizi kimse ile paylaşmamanız gereklidir.

  İlginizi Çekebilir:  https://yeni-kimlik.com/tc-yeni-kimlik-karti-pin-sifre-islemleri.html

  3- Kişisel Bilgiler Gizlidir

  Kişisel bilgilerden Aile Sıra No - Cilt No - Nüfus Kayıtlı olan yerler yeni kartlarda yer almamaktadır. Nüfus Cüzdanlarında bu bilgiler arka yüzde açık bir şekilde yazılı ve fotokopi ile bir kişinin eline geçmesi halinde dahi kolaylıkla başkaları bu bilgileri öğrenebilmektedir.  

  4- Biyometrik Doğrulama Özelliği Vardır

  Yeni kimlik kartı özelliklerinden en önemlisi biyometrik doğrulama imkanının olmasıdır. Bu özellik kamusal hayatta tam olarak hayata geçmedi. Ancak çok yakın bir gelecekte hayata geçebilir. Biyometrik kimlik doğrulama kişinin göz ve parmak izi gibi bilgilerine bakılarak o kimliğin gerçekten kime ait olduğunu gösteren bir özelliktir. Bu sayede bir kişinin kimliği başkasının eline geçmiş olsa dahi bir işlem yapamayacak.  Parmak vektörü, avuç içi okuma ve PİN kod sistemi ile kimlik doğrulama yapılacaktır.

  İlginizi Çekebilir: https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html 

  5- Ehliyet Yerine de Kullanılır

   T.C. Kimlik Kartınızı ehliyet belgesi olarak da kullanabilirsiniz. Ancak bu işlem için Nüfus Müdürlüğüne başvurarak işlem yapmanız gereklidir.

  6- Pasaport yerine geçerlidir. 

  Bu özellikle sadece vizesiz gidilen ülkeler için geçerlidir. Vize istenmeyen ülkelere seyahatinizde pasaport almanıza gerek kalmadan çipli kimliğiniz ile seyahat edebilirsiniz. 

  7- Banka ve Kredi Kartı Yerine de Kullanılacak

  İçişleri Bakanlığımız çok yakın bir zaman içinde kullandığımız yeni kimliklerimizin banka ve kredi kartı yerine de kullanılacağını açıkladı. Bunun için hazırlıklar devam ediyor. Muhtemelen Covid sonrası bu süreç başlar diye tahmin ediyorum. Örneğin Halk Bankasından olan kredi kartımız için sadece kimliğimizi kullanabileceğiz. 

  8- E Devlet ile Uyumlu Olacak

  Aslında şuan ki özellikleri itibariyle de e Devletle tam uyumlu özelliği vardır. Ancak geçiş sürecinde sorunlar yaşanmasın diye yavaş yavaş e Devletle tam uyumlu kimlik kullanımı özelliğine geçiliyor. Örneğin sağlık kuruluşuna başvururken kimliğimizi ibraz ederken biyometrik doğrulamamız yapılacak. Yada tapu işlemi yaparken, eczaneden ilaç alırken, SGK ile ilgili bir işlemi yaparken kısaca herşey de kullanılacak. 

  Yeni Kimliğin Arka Yüzünde Neler Var?

  Yeni kimliğin arka yüzünde 

  Nüfus Cüzdanlarımızın arka yüzünde yer alan Nüfus kayıtlı olduğumuz yer, cilt no, aile no gibi bilgilerin tamamı bu çipte saklanmaktadır.

  Yeni Kimlik Kartlarının Getirdiği Yeniliklerin Faydaları Nelerdir

  Yeni kimlik kartlarının getirdiği yeniliklerin faydaları nelerdir sorusunun cevabını yukarıda maddeler halinde sıraladığımı ifade etmek isterim. Aşağıda bu faydaları yeniden özetlemek isterim. Ancak muhakkak yukarıda ki maddeleri iyice incelemenizi öneririm. 

  Kimlik Belgelerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

  Kimlik belgelerinin ortak özellikleri nelerdir başlığını özellikle öğrencilerimiz için kaleme aldık. Türkiye'de kullandığımız kimlik kartları şu şekildedir: 

  Kimlik belgelerinin ortak özellikleri aşağıdaki gibidir: 

  Bu yazımızda yeni kimliklerin özelliklerini en anlaşılır şekilde açıkladık. Ayrıca sahip olduğu özelliklerden çipinde hangi bilgilerin olduğunu anlattık. Öğrencilerimizin arama yaptığı bir konu olan kimlik belgelerinin ortak özellikleri nelerdir sorusunun cevabını en doğru şekilde öğrencilerimiz için açıkladık. 

  Yazı kaynağı : yeni-kimlik.com

  Yeni çipli kimlik kartları hakkında bilmeniz gerekenler

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap