Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yetersiz aydınlatmaya sahip bir ortamda ders çalışırsak ne olur

  1 ziyaretçi

  yetersiz aydınlatmaya sahip bir ortamda ders çalışırsak ne olur Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ders Çalışırken Işık Nereden Gelmelidir Ve Hangi Renk Olmalıdır?

  Ders Çalışırken Işık Nereden Gelmelidir Ve Hangi Renk Olmalıdır?

  Çalışma Masasında Işık Nereden Gelmeli?

  Sağ elini kullanıyorsan sol taraftan, sol elini kullanıyorsan sağ taraftan gelmeli. Burada amaç çalışma alanın yeterince aydınlanması ve gölge oluşmamasıdır. Bu yüzden yalnızca tavan lambası kullanmak çalışma verimliliği açısından iyi değildir. Çalışma masan için uygun bir masa lambası seçerek konsantrasyonunu artırabilir ve göz yorgunluğu azaltabilirsin.

  Yetersiz aydınlatma altında göz bebeklerin daha çok ışık almak için genişler ve bu durum göz yorgunluğuna sebep olur. Aşırı parlak ışık veya direkt gözüne gelen ışık da benzer bir etki yaparak rahatsızlık verir. Görüş alanında bu tarz aydınlatmalar varsa üzerlerine lamba şapkası koyabilir veya masanın konumunu değiştirebilirsin.

  Aydınlatma konusunda dikkat etmen gereken bir başka unsursa yansıtıcı ve parlak yüzeylerdir. Görüş alanındaki yansıtıcı yüzeylere çarpan ışık, dikkatinin dağılmasına neden olur. Doğru aydınlatmayı kullanarak harici dikkat dağıtıcıların seviyesini azaltabilir ve öğrenmeye odaklanabilirsin.

  Ders Çalışırken Işık Ne Renk Olmalı?

  Bu sorunun en kısa cevabı beyaz renk şeklindedir. Ders çalışma ışığı hangi renk olmalı? Sorusunun cevabını daha iyi anlamak için gün içinde en dinç olduğun zamanlara dikkat et. Genellikle öğle saatlerine denk geldiğini görürsün. Bu saatler güneşin beyaz renkte yani 4000 Kelvin (K) olduğu zamanlardır.

  Ders çalışırken gün ışığını taklit eden soğuk renklerde yani beyaz veya beyaza yakın renkte ışık seçmelisin. Beyaz ışık, sıcak renkteki sarı ışığa göre zihnini daha dinç tutarak derse odaklanmanı kolaylaştırır. Sıcak ışıklar gün batımı veya mum ışığına benzer bir etki yapar. Vücudunun melatonin üretmesini tetikleyerek gevşemene neden olur. Biyoloji derslerinden hatırlayacağın gibi melatonin, uyku döngüsünü kontrol eden bir hormondur. Gün ışığı azaldığında üretimi arttığı için uykun gelir. (2)

  Peki ders çalışırken hangi ışık daha faydalıdır? Piyasada genel olarak LED, akkor ve floresan olmak üzere üç çeşit ampül vardır. Akkor ampuller çok güç tükettiği 1 için iyi bir fikir değildir. Beyaz LED ampullerse göz sağlığını olumsuz etkiler. (3) Bu yüzden ders çalışırken soğuk renklerdeki floresan ampulleri tercih etmeye gayret et. Lümen sayısı ise ne kadar parlak ışık istediğinle ilgili ama unutma lümen ve kelvin farklı şeylerdir. Kelvin ışığın rengini lümense parlaklığını ifade eder. Sen de bu bilgilerden yararlanarak ders çalışırken senin için en uygun olan ışığı kolaylıkla seçebilirsin.

  Kaynaklar

   https://dergipark.org.tr 

   https://www.ncbi.nlm.nih.gov  

   https://medicalxpress.com  

  Benzer İçerikler

  Yazı kaynağı : egitim.com

  Evde Verimli Çalışmak için Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı

  Evde Verimli Çalışmak için Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı

  Parolanızı mı unuttunuz?

  Yazı kaynağı : www.avonni.com

  Verimli bir Çalışma Alanı veya Odası Nasıl Olmalı?

  Verimli bir Çalışma Alanı veya Odası Nasıl Olmalı?

  Çocuğunuz ders çalışmakta zorlanıyorsa, ne kadar çalışırsa çalışsın verim alamıyorsa ya da siz home-ofis çalışma tarzınıza hizmet eden odanızda bir türlü odaklanamıyorsanız hemen çalışma alanına bir göz atın. Belki de tüm bunların sorumlusu çalışma alanınızdır!

  Evet, verimli çalışmanın sessizlik, ışık gibi dış uyarıcılarla ilgisi var; ama bunun yanında oluşturduğunuz çalışma alanı da verimli çalışmanızı doğrudan etkiliyor. Peki, daha keyifli ve daha verimli bir şekilde çalışmak için çalışma alanı dekorasyonu nasıl yapılır? Şimdi, çalışma alanı düzenlemelerini yapmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını paylaşmaya başlıyoruz.

  1. Çalışma Masası ve Çalışma Sandalyesi Olmadan Olmaz

  Koltukta, yatağınızda, orta sehpada ya da yemek masasında çalışmak, fiziksel olarak rahatsız hissetmenize ve psikolojik olarak çalışmaya odaklanamamanıza neden olabilir. Bu nedenle bir çalışma masasına ve masayı tamamlayıcı bir çalışma sandalyesine ihtiyacınız var.

  Çalışma odaları için en önemli mobilyalar olan çalışma masasının model seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  Masanın yanı sıra elbette tercih edeceğiniz çalışma sandalyesi de büyük önem taşıyor. Bedeninizi destekleyici özelliği olan; farklı yüksekliklere, genişliklere ve oturma derinliklerine sahip ofis sandalyelerinden size uygun olanı seçerek verimli çalışma alanı oluşturma konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

  Dilerseniz “Eve Çalışma Masası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” ve “Çalışma Sandalyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazılarımızı okuyarak bu konularda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

  2. Düzenden Yana Olun, Karmaşadan Kaçının

  Çalışma odası dekorasyonunda düzene önem vermediğiniz takdirde alanda dikkatinizi toplamak her zamankinden çok daha zor bir hal alabilir. Peki, çalışma alanında düzeni nasıl sağlarsınız?

  Bunun için kitaplık, raf gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz; ama asıl kurtarıcınız saklama kutuları! Dağınıklığa kesin çözüm olan saklama kutuları sayesinde aradığınız eşyayı hemen bulabilir ve alanın düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz.

  Çalışma alanınız başka bir odaya dâhilse (örneğin oturma odası ya da yatak odası içerisinde) bu durumda bulunduğunuz odanın da düzenli olmasına özen göstermelisiniz. Çalışma alanınızda sade bir dekorasyon benimsemek ise veriminizi artıracak unsurlardan bir diğeri.

  Ayrıca “İlham Arayanlara: Çalışma Odası Düzenleme Fikirleri” yazımızda, alanı daha düzenli kılmanıza yardımcı olacak pek çok öneriye ulaşabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim. 

  3. Çalışma Odası Dekorasyonu İçin Uygun Renkler Seçin

  Çalışma alanını dekore ederken sadelikten güç almalısınız. İhtiyacınız olmayan eşyaya alanda yer vermemenin yanı sıra çalışma odasında kullanacağınız renkler de sadeliği yakalama konusunda oldukça etkili. Peki, çalışma odası ne renk olmalı?

  Odanın genelinde koyu renkler kullanmak sıkıcı, çok canlı renkler kullanmak ise dikkat dağıtıcı bir etki oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple renk paletini ve renklerin kullanım oranlarını belirlerken dengeli bir kombinasyon oluşturmaya özen göstermelisiniz.

  Çalışma masası seçiminde kahverengi, siyah, beyaz gibi tek ve dikkat dağıtmayacak renkleri tercih edebilirsiniz. Sarı, turuncu, mor gibi hayal gücünü artıracak ve kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacak renklere ise duvar süsü, kırlent, duvar kâğıdı gibi detaylarda yer verebilirsiniz.

  Aynı zamanda söz konusu çalışma odası olduğunda seçeceğiniz duvar kâğıdının da büyük ve karmaşık desenleri olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir duvar kâğıdı seçecekseniz kâğıdı çalışma masanıza oturduğunuzda göremeyeceğiniz bir duvara uygulamanızda fayda var. Böylece dikkatinizin dağılmasını engelleyebilirsiniz.

  4. Aydınlatmaya Ekstra Özen Gösterin

  Aydınlatma, çalışma verimi ile doğrudan ilgili bir konu. Aydınlatmanın iyi olmadığı, nispeten karanlık bir ortamda çalışma veriminiz yüksek ihtimalle olumsuz etkilenir. Bu nedenle çalışma alanınızı, cama yakın ve gün ışığından maksimum derecede yararlanabileceğiniz bir noktada oluşturmalısınız.

  Akşam saatlerinde ise tavan aydınlatmasının yanı sıra çalışma lambalarından da yararlanarak verimli çalışmak için ihtiyacınız olan aydınlatmaya ulaşabilirsiniz. 

  5. Çalışma Alanı Aksesuarlarından Yararlanın

  Çalışırken sizi bölecek hiçbir şey ile ilgilenmemelisiniz. Mesela telefonunuzu çalışma sırasında yanınıza almamak, verimli bir şekilde çalışmak için ihtiyacınız olan uygulamalardan biri olabilir.

  Çalışmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan tüm dokümanları ve malzemeleri yanınıza almalısınız. Dilerseniz çalışma tahtası, mantar pano gibi çalışma alanı aksesuarlarından da yararlanabilirsiniz. Eğer küçük çalışma odanız varsa bu durum, tahtaya sahip olmanız için engel değil. Bir duvarınızı tahta boyasıyla boyayabilir ya da evinizde kullanmadığınız bir çerçeveyle bile kendinize küçük bir tahta oluşturabilirsiniz! 

  İhtiyacınız olan malzemeler ise sadece çerçeve, kağıt bant, tahta boyası, küçük fırça ve sprey boya! Peki, çerçeveden kara tahta nasıl yapılır?

  Çerçeveden kara tahta yapmak kesinlikle güzel fikir!

  Testi Çözün, Çalışma Odanızı Daha Verimli Kılacak İpuçlarını Sıralayalım! adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

  “Çalışma odası nasıl olmalı?” sorusunun yanıtını verdik. Şimdi, sırada bu öneriler sayesinde çalışma alanınızı daha verimli bir şekilde dekore etmek var. İhtiyacınız olan tüm ürünler için Koçtaş’a göz atabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : blog.koctas.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap