Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yoğurt yoğurttan yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı

  1 ziyaretçi

  yoğurt yoğurttan yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı Ne90'dan bulabilirsiniz

  İlk yoğurt nasıl yapıldı? İlk yoğurt mayası nasıl üretildi ? Yoğurt yoğurt ile yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı?

  İlk yoğurt nasıl yapıldı? İlk yoğurt mayası nasıl üretildi ? Yoğurt yoğurt ile yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı?

  Yoğurt en çok tükettiğimiz süt ürünlerinin başında yer almaktadır. Hal böyle olunca yoğurt tüketimi dünya genelinde oldukça fazladır. Hem saf olarak tüketilebilir hem de meyveli tüketilmektedir.

   İlk Yoğurt Nasıl Yapıldı?

   İlk yoğurdun nasıl yapıldığı bir merak konusudur. İlk yoğurt yaklaşık olarak 6 bin yıl önce üretilmiştir. Türkler eskiden konar göçer bir şekilde yaşıyorlardı. Göçebe bir biçimde yaşayan atalarımız ilk yoğurt bir karınca yumurtası kullanılarak elde edildi. Karınca yumurtası yoğurdun mayalanması için kullanılmış oldu. Yapılan araştırmalar sonucunda ise karınca toprağı ile birlikte yapılan mayalar en iyi şekilde yapılan mayalar olarak kabul edildi.

   İlk Yoğurt Mayası Nasıl Üretildi?

   İlk yoğurt mayası 6 bin yıl önce karıncalardan elde edildi. Karıncalardan alınan yumurta ve toprak ile birlikte ilk yoğurt mayası üretilmiş oldu. Karınca yumurtası ve toprağı lezzet olarak da en iyi yoğurt mayasını üretmiş oldu.

   Yoğurt Yoğurt ile Yapılıyorsa İlk Yoğurt Nasıl Yapıldı?

   Yoğurt eğer yoğurt ile yapılıyorsa ilk yoğurdun nasıl yapıldığı merak konusu oldu. Günümüzde ki maya şekli ve eskiden yapılan maya şekli oldukça farklıdır. Yoğurt elde etmek için ilk olarak karınca yumurtası kullanıldı. Bu şekilde herhangi bir yoğurda ihtiyaç duymadan bir maya elde edildi. Elde edilen bu maya ile birlikte yeni bir yoğurt yapılmış oldu.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  İlk yoğurt nasıl bulundu?

  İlk yoğurt nasıl bulundu?

  Bu konu aslında tam olarak gün yüzüne çıkan bir mesele değil. Ancak yine de bazı tahminlerde bulunabiliyoruz.

  Yoğurt elde etmek için mayalama işlemine ihtiyaç duyulur. Bu mayalama işlemini de sağlayan şey eski yoğurttur. Bu bilgi göz önüne alındığında ilk yoğurdun mayalama işlemini başka bir malzeme yapmak zorundadır. Bu malzemenin ne olduğuna gelince insan eli ile yapılan ilk yoğurdun mayasında karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanılmıştır. Ancak bunun aksine ilk yoğurdun normal toprak kullanılarak mayalandığını söyleyenler de vardır. Ancak en güvenilir kaynaklar normal toprağın değil karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağının ilk yoğurdun mayalanmasında kullanıldığını söyle

  Aynı zamanda Oktay İnce karınca yumurtası, karınca yuvası toprağı ve normal toprak kullanılarak hazırlanan 3 yoğurt arasından en iyi yoğurdun karınca yuvası toprağı kullanılarak hazırlanan yoğurt olduğunu yaptığı çalışmayla ortaya çıkardı. Ama yinede bu ilk olarak karınca yumurtası toprağının kullanıldığını kesin bir biçimde göstermez.

  SONUÇ

  Bildiğimiz kadarıyla insan eli ile yapılan ilk yoğurtlarda karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanıldı. Ama tam anlamıylan ilk yoğurdun nasıl mayalandığı bilinmemekte. Sadece ilk yoğurtların karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanılarak yapıldığı biliniyor. Bu malzemelerden daha önce başka bir şey kullanıldı mı onu bilemiyoruz maalesef.

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Yoğurt yoğurtla yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı?

  Yoğurt yoğurtla yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı?

  Yoğurt, süt proteinlerinin fermentasyonla çökelmesi sonucu oluşan pıhtıdan ibarettir. Genelikle kaynatılıp ılık hale getirilen süte az miktarda eski yoğurdun eklenmesiyle yapılır. Ilık olan sütün ortasına, daha önceden aynlmış ve suyla karıştırılarak inceltilmiş bir miktar yoğurt yavaş yavaş eklenir. Üzeri kapatılır ve soğumaya alınır. Burada en önemli girdi, sütün yoğurt haline dönüşmesini sağlayan mayadır. Ve yoğurt yapımında bu görevi eski yoğurt üstlenir.

  PEKİ İLK YOĞURT NASIL MAYALANMIŞTIR?

  Bu soruların cevapları araştırıldığında, göçebe olarak yaşayan atalarımızın karınca yumurtasından yoğurt yaptığına dair bilgiler edinildi. Bunun üzerine ilk yoğurdun karınca yumurtasından mı, karınca toprağından mı, ya da normal topraktan mı mayalandığını kanıtlamak için araştırmalar yapıldı.

  Oktay İnce de çalışmasında, eski yoğurt dışındaki doğal mayaların, sütün yoğurda dönüşmesinde işe yarayıp yaramayacağı ve eğer doğal mayalardan yoğurt olursa, ne kalitede olacağını inceledi. Araştırmasında deneysel olarak süte ev koşullarında değişik oranlarda standart (ticari) yoğurt ve doğal mayalar (normal toprak, karınca yuvası çıkışındaki toprak ve karınca yumurtası) ekleyip, elde edilen yoğurtların ve bunlarla hazırlanan yoğurtların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini beş gün süreyle araştırdı. İnce, araştırmasının sonuçları konusunda şu açıklamayı yaptı:

  "Doğal mayalar, içerdikleri çeşitli mikroorganizmalar ve bazı kimyasalların (formik asit vc türevleri vb.) sütü fermente etme özellikleriyle sütün yoğurda dönüşmesini sağlıyor.

  EN İYİ YOĞURT KARINCA TOPRAĞIYLA

  Araştırmamızda denenen yoğurtların her bir neslinin, zamana bağlı olarak pH değerinde azalma olduğu saptandı. Doğal mayalarla elde edilen yoğurtların 2, 3 ve 4. nesillerinde ölçülen pH değerinin, standart yoğurt pH'sı ile aynı düzeylerde olduğu saptandı. Yoğurtların fiziksel görüntüsü bakımından doğal mayalarla elde edilen yoğurtların 3. ve 4. nesillerinde hemen hemen hiç serum ayrılması gözlenmezken, ev yoğurdunda az da olsa serum ayrılması oldu. Duyusal test sonucunda yapı bakımından en iyi yoğurt, karınca toprağıyla mayalanan yoğurt oldu; görünüm olarak karınca toprağı ve karınca yumurtası olumlu sonuçlar verirken, lezzet olarak da en iyi yoğurdu, karınca toprağıyla yapılan mayalamadan elde ettik.

  Sonuç olarak, doğal mayalar kullanılarak yoğurt mayalama işlemi sağlandı ve karınca toprağıyla mayalanan yoğurt panelistler ve tüketiciler tarafından en iyi yoğurt seçildi. Eğer bir gün evinizde yoğurt yapmak için maya bulamazsanız, dışarı çıkıp karıncanın oluşturduğu toprak tepecikten biraz almanız yeterli. Unutmayalım ki bu yoğurdu yemek için üç gün beklemek gerekiyor. Çalışmamızın ilerleyen aşamalarında elde edilen yoğurtların mikrobiyolojik analizleri ve besin kalitesini de araştıracağız."

  haber 7

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap