Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ziraat bankası 18 ay sonra ödemeli hayvancilik kredisi

  1 ziyaretçi

  ziraat bankası 18 ay sonra ödemeli hayvancilik kredisi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Hayvansal Üretim Kredileri

  Ziraat Bankası'ndan büyükbaş hayvancılığa destek projesi

  Ziraat Bankası'ndan büyükbaş hayvancılığa destek projesi

  İSTANBUL (AA) - Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık için “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi başlattı.

  Bankadan yapılan açıklamaya göre, Ziraat Bankası 'Tarım Ekosisteminin Finansmanı' olarak adlandırdığı tarım bankacılığı stratejisi kapsamında uygulamaya koyduğu kredilere bir yenisini ekledi.

  Ziraat Bankası, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik 2020 yılında uygulamaya koyduğu 'Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var-Küçükbaş' projesinin ardından bu kez de büyükbaş süt hayvancılığının desteklenmesi amacıyla 'Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var-Büyükbaş' projesini hayata geçirdi.

  - Proje küçükbaş hayvancılıkta başarılı oldu

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Ziraat Bankası Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Pişmaf, 'Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projemizin ilk bölümü olan küçükbaş hayvancılıkta çok iyi sonuçlar aldık. Bu kapsamda 39 il valiliğimizle iş birliği protokolü imzaladık. Proje kapsamında yaklaşık 6 bin 700 üreticimize 1 milyar TL kredi kullandırdık. Bu kredilerle 614 bin baş koyun ya da keçinin sürüye katılmasını sağladık.' ifadelerini kullandı.

  Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var (Büyükbaş Süt Hayvancılığı) Projesinde kooperatif ve birliklerle iş birliği yapacaklarını ifade eden Pişmaf, 'Şimdi büyükbaş süt hayvancılığı yapan küçük ölçekli aile işletmeleri için de Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var diyoruz. Üreticilerimize işletmelerindeki büyükbaş süt hayvanı sayısını artırabilmeleri amacıyla 600 bin TL’ye kadar uzun vadeli ve düşük faizli tarım kredisi imkanı sunuyoruz. Projenin bu ayağında ortaklarının/üyelerinin ürettiği çiğ sütün satışına aracılık eden kooperatif ve birlikle işbirliği yapacağız. Amacımız, süt üretimi yapan küçük ölçekli aile işletmelerini orta ölçeğe çıkarmak.' açıklamasında bulundu.

  - Özkaynak aranmayacak, hayvanlar teminat olacak, süt gelirleriyle ödeme yapılacak

  Pişmaf, proje kapsamında üretici başına 600 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacağını belirterek, 'Hayvan alım bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacak. Diğer bir deyişle üreticilerden özkaynak katkısı istenmeyecek. İlk 18 ay anapara ödemesiz olmak üzere 84 aya kadar taksit imkanı verilecek. Kredi teminatı krediyle alınan hayvanların rehni ve kefaletle sağlanacak. Geri ödemeler ise süt bedellerinin belirli kısmından kesinti yapılarak gerçekleştirilecek.' ifadelerine yer verdi.

  - İlk protokol HAYKOOP’la imzalandı

  Açıklamaya göre, Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var (Büyükbaş Süt Hayvancılığı) Projesi kapsamında ilk iş birliği protokolü Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (HAYKOOP) ile imzalandı.

  İmza törenindeki açıklamalarına yer verilen HAYKOOP Genel Başkanı Ahmet ERTÜRK, 'Tarımsal faaliyetini ve geçimini küçük aile işletmelerindeki hayvancılıkla sürdürmeye çalışan üretici ortaklarımızın güçlü kooperatifi HAYKOOP ile Ziraat Bankamız arasında yapılan protokolle üreticilerimiz işletmelerini büyüterek daha verimli ve üretken olacaklar.

  Üreticilerimiz bankamızın sağladığı fırsat ve imkanlar ile kooperatiflerimizin disipliniyle işletmelerini geliştirecek, girdi maliyetlerini düşürecek ve tarımsal faaliyetlerini rahatlıkla sürdürebilecekler. Her zaman olduğu gibi üreticilerimizin yanında olduğunu bir kez daha gösteren Ziraat Bankamıza bizlere verdiği bu güçlü destek için bir kez daha teşekkür ediyorum.' değerlendirmesinde bulundu.

  Ziraat Bankası Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Pişmaf da, 'Projemizi en küçük ölçekli aile işletmelerine hizmet veren HAYKOOP’la başlatıyoruz. Hem projemizin hem de imzalanan ilk işbirliği protokolünün üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Ziraat Bankası her zaman olduğu gibi üreticilerimizin yanında olmaya devam edecek.' diyerek sözlerini tamamladı.

  Açıklamaya göre ayrıca, Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var (Büyükbaş Süt Hayvancılığı) projesinin ana hatlarıyla detayları şu şekilde olacak:

  'Amaç, büyükbaş süt hayvancılığı yapan küçük ölçekli aile işletmelerinde hayvan sayısının 50’ye kadar çıkarılması. Projeden, gerekli şartları sağlayan ve Bankayla protokol imzalayan tarımsal üretici örgütlerinin ortak/üyeleri yararlanabilecek. Üretici başına kullandırılacak azami kredi tutarı 600.000 TL. Kredilere ilk 18 ay anapara ödemesiz olmak üzere toplam 84 aya kadar vade verilecek. Üreticiye yansıyacak faiz oranı yıllık yüzde 1,1-yüzde 5,5 aralığında olacak. Öz kaynak katkısı aranmayacak. Kredilerin teminatı krediyle alınan hayvanların rehni ve kefalet olacak. Geri ödemeler üreticilerin süt gelirleri ile yapılacak.'


  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Hayvancılık Kredisi

  Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Nedir ?

  Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Nedir ?

  Sertifikanız e-Devlet üzerinden altta gösterilen formatla iletilecektir.

  Sertifikanızı sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/sub-sertifika-sorgulama

  Görüntülü anlatım ile sertifika sorgulama işlemini izlemek için:

  Yazı kaynağı : tarimsalkrediegitimi.subu.edu.tr

  ÇİFTÇİLERE 250 BİN LİRAYA KADAR KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakı, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin katılımıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması programı gerçekleştirildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıdaki konuşmasında, bugünkü toplantıda hem çiftçilerle hasret gidereceklerini hem de müjdeleri paylaşacaklarını söyledi.

  Çiftçi ve toprak denilince Aşık Veysel'i anmamanın mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, Veysel'in şarkısındaki "Dost dost diye nicesine sarıldım/Benim sadık yarim kara topraktır." sözlerini hatırlattı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanoğlu ne kadar beyhude dolaşırsa dolaşsın ne kadar başka meşgalelerle oyalanırsa oyalansın tek sadık yarinin toprak olduğunu anlayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  "Sanayi devrimi ve ardından yaşanan teknoloji devrimi, insanların günlük hayatını ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın toprak asıl hayat kaynağı olarak önemini halen koruyor. Biz de tahılı, meyvesi, sebzesi, hayvanı başta olmak üzere altında ve üstünde yetişen tüm değerleriyle toprağımıza sahip çıkmanın, onu işleyen çiftçilerimize destek olmanın gayreti içindeyiz. Ülkemizin nüfusunun 85 milyonu, dünya nüfusunun 8 milyarı bulduğu bir dönemde toprağı ve onu işleyen çiftçiyi ihmal eden, geleceğini ihmal etmiş demektir. Her küresel kriz, gıda üretimi ve tedariğinin ne kadar stratejik bir alan olduğunu bizlere tekrar tekrar hatırlatmaktadır."

  "POLİTİKALARIMIZI BU BÜYÜK EKOSİSTEMİN UNSURLARININ TAMAMINI GÖZETEREK OLUŞTURUYORUZ"

  Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle tahıl sevkiyatının sekteye uğramasının dünya çapında bir açlık tehdidini ortaya çıkardığına vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Türkiye olarak yürüttüğümüz çok yönlü diplomasiyle tahıl sevkiyatının başlamasını sağlayarak, insanlığı büyük bir krizin eşiğinden döndürdük. Elbette bu durum, kendi tarım üretimi kapasitemizin önemini de gösterdi. Hükümetlerimiz döneminde çiftçilerimize verdiğimiz desteklerin, sağladığımız kolaylıkların, yaptığımız düzenlemelerin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bugünkü buluşmamız da aynı çabanın bir tezahürüdür. Bağlantı tüm alanlarıyla birlikte tarım sektörü ve onun ana unsuru olan çiftçilerimizi bir bütün olarak görüyoruz. Gübreyi, ilacı, yemi kullanan çiftçimiz ile onu üreten, satan, finansmanını sağlayan kurumları birlikte değerlendiriyoruz. Tarlasını en modern ekipmanlarla süren çiftçimiz ile bu makineleri üreten, satan, finansmanını sağlayan kurumları ayrı tutmuyoruz. Kooperatiflerimizden tarım ürünlerini girdi olarak kullanan gıda, tekstil, ilaç, kozmetik sanayisine, meslek örgütlerinden üniversitelere kadar bu alanda özellikle ilgili tüm yapıları aynı sistemin bir parçası olarak görüyoruz. Politikalarımızı ve uygulamalarımızı bu büyük ekosistemin unsurlarının tamamını gözeterek oluşturuyoruz."

  "ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZİ VE KADINLARIMIZI TARIMA YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, zincirin herhangi bir halkasındaki kopmanın tüm sistemi etkileyeceğini iyi bildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

  "Bunun için çiftçiden tüketiciye uzanan aşamanın hiçbir halkasını atlamadan sistemi bir bütün olarak geliştirecek adımları atıyoruz. Ziraat Bankamızın tarım sektörüne yönelik hizmetleri de aynı yelpaze genişliğine sahiptir. Tarım sektörünü yeni düzenlemelerle desteklerle teşviklerle güçlendirirken aslında sistemin tamamına hitap ediyoruz. Örnek uygulamalar, başarı hikayeleri, tecrübe paylaşımı gibi yöntemlerle özellikle gençlerimizi ve kadınlarımızı tarıma yönlendirmeye çalışıyoruz. Ülkemizin 81 ilinden 2 bine yakın çiftçimizle işletme sahibimizle kooperatif ve kurum temsilcilerimizle gerçekleştirdiğimiz bugünkü buluşmamızı da tüm bu gayretlerin özeti, bir sunumu olarak değerlendiriyorum."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, genç çiftçilerin, kadın çiftçilerin, tarıma değer katanların konuşmalarının özetini dinlediklerini, toplantıya girerken de çiftçilerin ürünlerini sergiledikleri stantları ziyaret ettiklerini dile getirdi.

  Erdoğan, gördükleri ve duyduklarının kendilerine sadece Ziraat Bankası aracılığıyla kullandıkları 232 milyar lirayı aşkın tarım kredilerinin yerine ulaştığını, toplam kredi miktarının yüzde 88'ine karşılık gelen 204 milyar liraya uyguladıkları faiz desteğinin doğruluğunu, bilhassa 634 bin çiftçinin 60 milyar lira tutarındaki kredi faizinin tamamını karşılamalarının isabetini, toprağı aşkla sevgiyle işleyen 1 milyonu aşkın çiftçinin kendilerine sunulan kredi imkanını üretime dönüştürdüğünü, velhasıl tarım sektörüne bugüne kadar verdikleri desteklerin ve emeklerin boşa gitmediğini ispatladığını ifade etti.

  Bu tablo karşısında kendilerinin de Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer kurumlarla yürüttükleri çalışmaları sadece sürdürmekle kalmayıp, daha ileri seviyeye çıkartma şevki kazandıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

  "Tarım arazilerinin toplulaştırılmasından sulama tesisleri yapımına, meraların korunmasından depolama ve satış kanallarının geliştirilmesine kadar her alanda sürekli hedef büyütüyoruz. Ülkemizin tarıma uygun her karış toprağının en yüksek verimle ekilmesini ve çiftçilerimizin alın terlerinin karşılığını alabilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Savunma alanında nasıl kendi kendimize yeterliliği stratejik öncelik olarak görüyorsak, tarımsal üretime de aynı anlayışla bakıyoruz. Bunun için devletimizin tüm imkanlarını seferber ediyor, her talebi dikkatle ele alıyor, her imkanı kullanıyoruz."

  ÇİFTÇİLERE 250 BİN LİRAYA KADAR KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün verecekleri müjdelerin ülkenin toprak muhafızları, üretim akıncıları olan çiftçileri daha da güçlendirmeyi amaçladığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

  "İlk olarak Çiftçi Destek Kredisi'ni uygulamaya geçireceğimizin müjdesiyle başlıyoruz. Bu krediyi çiftçilerimiz, hasat dönemine kadar yapacakları her türlü harcamaları için kullanabilecekler. Böylece çiftçilerimiz gelir elde edemedikleri dönemdeki ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilecekler. Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek bu kredinin yıllık faiz oranı yüzde 9,75 ve vade süresi 36 aya kadar olacaktır. İkinci müjdemiz Tarımsal KOBİ Kredisi'dir. Tarım ürünlerini işleyen küçük ve orta boy işletmeleri destekleyeceğimiz bu kredi sayesinde nihai malın katma değerinin üreticimizde kalmasını sağlamak istiyoruz. Tarımsal KOBİ Kredimizin üst limiti 15 milyon lira, devlet tarafından ödenen kısmı dışında kalan yıllık faiz oranı yüzde 4,75'tir. Yatırım kredilerinde 10 yıla, işletme kredilerinde 24 aya kadar vade uygulanabilecektir. Süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze kurutma-dondurma, meyve suyu, salça, turşu, konserve, reçel, marmelat, pekmez, zeytin, su ürünleri paketleme, tütsüleme, organik tarım ürünleri gibi pek çok başlıktaki işletme faaliyetinde bu kredi kullanılabilecektir."

  Üçüncü başlıklarının Tarım Borç Transferi Kredisi olduğunu belirten Erdoğan, "Bu krediyle başka bankalardan yüksek faizle kredi kullanmış çiftçilerimizi Ziraat Bankamızda sağlayacağımız uygun şartlarla bu yükten kurtarmayı amaçlıyoruz. Üst limiti 5 milyon lira olacak bu kredinin de faiz oranı yüzde 9,75 ve vadesi 60 aydır. Önümüzdeki günlerde Ziraat Bankamız yanında Ziraat Katılımın da çiftçilerimize düşük maliyetli finansman sağlayabilmesini temin edecek bir düzenlemeyi inşallah hayata geçireceğiz." dedi.

  Erdoğan, tüm bu kredi imkanlarının çiftçilere ve işletmelere hayırlı olmasını diledi.

  Genç çiftçi ve kadın çiftçi kredi limitlerinin halihazırda 500 bin lira olduğunu bildiğini dile getiren Erdoğan, "Biz gençlerimizin ve kadınlarımızın tarımın geleceğinde çok daha fazla söz sahibi olmalarını istiyoruz. Bunun için buradan Ziraat Bankası Genel Müdürü'müze genç ve kadın çiftçi kredi limitlerini 500 bin liradan 1 milyon liraya çıkaralım diyorum. Alpaslan Bey, anlaştık değil mi? Bir yanlışlık olmasın." ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası'nın tarım kredilerindeki takip oranının yüzde 1'in altında olmasının çiftçilerin borçlarına sadık olduklarını, ödemelerini hassasiyetle yaptıklarını gösterdiğini söyledi.

  Buna rağmen yüzde 1'in altında bile olsa borcunu ödemekte zorlanan bir çiftçi varsa onlara destek olmanın da boyunlarının borcu olduğunu dile getiren Erdoğan, tarım kredisi takip hesabındakilerden ana parasını peşin ödeyenlerin faizlerinin silinmesinin bu çiftçileri rahatlatacağını belirtti.

  Ana para ödemesini peşin yapmakta zorlananların olacağını aktaran Erdoğan, "Peşin parası olmayanların borçlarını herhangi bir gecikme ve temerrüt faizi uygulanmadan taksitle yapabilmelerine de imkan tanımak lazım" ifadelerini kullandı.


  Yazı kaynağı : www.tarimorman.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap